Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Streszczenie książki The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life

Streszczenie książki The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life

Warren Buffet

Hej, w dzisiejszym wpisie streszczę dla Was zawartość genialnej książki o Warrenie Buffecie

Autorka: Alice Schroeder

Popularna analityczka i pisarka branży ubezpieczeniowej, Alice Schroeder, poznała Warrena Buffetta, gdy opublikowała swoje dobrze przyjęte badania na temat firmy inwestycyjnej Buffetta – Berkshire Hathaway. Buffett był pod wrażeniem zrozumienia świata finansów przez Schroeder i jej przenikliwości, co skłoniło go do zaoferowania jej pełnego dostępu do swoich akt i do siebie samego, co utorowało drogę do książki The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life”. Ze względu na bliskie relacje z Buffettem, książka Schroeder jest pełna wnikliwych komentarzy na temat jego dzieciństwa i okoliczności, które umożliwiły mu stworzenie kuli śniegowej bogactwa i stanie się uznanym inwestorem, jakim jest dzisiaj.

Książka Schroedera o Buffettcie została uznana za najlepszą książkę o biznesie i inwestowaniu na Amazon w 2008 roku. Jej zamiłowanie do wszystkiego, co związane z finansami, uczyniło z niej eksperta w tej dziedzinie i była dobrze znana z relacji z ubezpieczycielem AIG, trudnych rozmów o akcjach, wnikliwych relacji branżowych i przenikliwego spojrzenia na wpływ terroryzmu na branżę ubezpieczeniową. W książkę “Śnieżna kula” autorka włożyła pięć lat badań i pisania, dzięki czemu uzyskasz bezprecedensowy dostęp do najważniejszych informacji na temat wychowania, wczesnej historii, inwestowania i filantropii Warrena Buffetta.

Najważniejsze wnioski

Cierpliwość, temperament i wczesny początek zdziałają cuda na Twojej drodze inwestycyjnej.
Unikaj zbytniego uzależnienia od jednego źródła dochodów – rozłóż strumień dochodów tak, aby jak najlepiej wykorzystać nowe możliwości.
Skup się na tym, kim chcesz być, a nie na tym, co chcesz robić.
Przestań martwić się o rzeczy i wydarzenia, na które nie masz wpływu. Zamiast tego skup się na tym, co możesz kontrolować, aby osiągnąć sukces.
Bądź uczciwy na swojej drodze do sukcesu – nie próbuj oszukańczych sposobów.
Jeśli wiesz, że coś jest prawdą, nie trać wiary w swoje przekonania, nawet jeśli inni krytykują Twoje podejście.
Z ogromnym zaangażowaniem ucz się swojego rzemiosła, a następnie wykorzystuj je do zdobywania bogactwa.
Zacznij inwestować wcześnie, aby skorzystać z ogromnej siły procentu składanego.


Podróż inwestycyjna Warrena Buffetta

Już jako dziecko Warren Buffett interesował się statystyką i liczbami, a swoje spostrzeżenia od samego początku wykorzystywał w swoim stylu życia. W wieku sześciu lat, kiedy dzieci bawią się i uczą podstawowych umiejętności edukacyjnych, Buffett zaczął zarabiać pieniądze. Zaczynał od drobnych rzeczy – sprzedaży gumy do żucia od drzwi do drzwi – aby od czegoś zacząć. Po wielu takich mini przedsiębiorczych działaniach udało mu się zgromadzić kapitał, zawiązać spółkę z siostrą i wkroczyć w świat inwestycji. Jego pierwszą inwestycją była inwestycja w Cities Services Preferred i po tym kroku Buffett już nigdy nie oglądał się za siebie. Buffett budował swoje imperium od dzieciństwa i pozostał zaangażowany w tę podróż, dzięki czemu przez całe dorosłe życie cieszył się owocami kumulacji.

Zidentyfikuj różne kanały dochodu

Bardzo niewielu ludzi osiąga sukces i bogactwo, trzymając się jednego źródła dochodu, zwłaszcza w dzisiejszym świecie, w którym praca zmienia się w mgnieniu oka. Buffett uczył się od swoich poprzedników – przytacza przykład przyjaciela swojego ojca, który był absolutnym ekspertem w dziedzinie guzików do butów i uważał, że ta niszowa wiedza czyni go ekspertem we wszystkich innych dziedzinach. Buffett wierzył, że zawsze należy szukać okazji do zarobienia pieniędzy, czy to poprzez takie przedsięwzięcia, jak sprzedaż gumy do żucia i używanych kijów golfowych, czy też roznoszenie gazet. Żadna praca nie hańbi, o ile wie się, dokąd chce się dojść, nawet zaczynając od skromnych początków. Buffett był niezwykle kreatywny, jeśli chodzi o budowanie źródeł dochodu i próbował wszelkich dostępnych sposobów, od wynajmowania ziemi uprawnej po spekulację końmi. Takie podejście do źródeł dochodu zachował nawet w późniejszym okresie życia, co widać na przykładzie jego międzynarodowego konglomeratu Berkshire Hathaway, który posiada udziały w różnych sektorach, takich jak transport kolejowy, ubezpieczenia, produkcja, handel detaliczny oraz wytwarzanie i dystrybucja energii.

Świadomie buduj swoją przyszłość

Ze względu na intensywną koncentrację od najmłodszych lat, Buffett już w dzieciństwie wiedział, czego chce od życia. W oparciu o te idee udało mu się ukształtować swoją przyszłość. Na przykład, zdecydował się zapisać na Uniwersytet Columbia, ponieważ chciał uczyć się od największych sław inwestowania – Benjamina Grahama i Davida Dodda. Wiedział dokładnie, czego chce i kim chce być, dlatego podjął działania i kroki niezbędne do urzeczywistnienia swojej wizji. Był również bardzo świadomy tego, w jaki sposób zdobył swoje bogactwo. Zdecydowanie starał się unikać niemoralnych sposobów zarabiania pieniędzy i był gotów zrezygnować z milionów dolarów, aby zachować uczciwość w swoim postępowaniu. Jego działania uczą, że lepiej jest trzymać się zasad etycznych i unikać dróg na skróty i oszustw podczas zarabiania pieniędzy i budowania majątku. Co więcej, Buffett wierzy również, że należy trzymać się swojego kręgosłupa moralnego lub sumienia, ponieważ pomaga to pozostać skupionym na swoich wartościach przez całe życie.

Unikanie negatywnego nastawienia w życiu

Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, że nie wszystko zawsze jest pod naszą kontrolą. Wiele wydarzeń w życiu, czy to wahania na rynku, czy też zdarzenia osobiste, może być poza naszą kontrolą i ważne jest, abyśmy zaakceptowali ten fakt bez żadnego negatywnego nastawienia. Buffett wierzy, że “korek spustowy” powinien być otwarty. Wyobraża sobie wannę i pozwala negatywnym emocjom odpłynąć przez korek, zamiast nieustannie się nad nimi rozwodzić. W życiu należy martwić się o rzeczy, które można kontrolować, i dążyć do sukcesu, zamiast skupiać się na aspektach, na które nie ma się wpływu. Pomoże to uniknąć niepotrzebnych negatywnych emocji, a jednocześnie pozwoli skupić się na rzeczach, które można zmienić.

Niezmienna pasja do swojego rzemiosła

Można odnieść sukces w każdej wybranej dziedzinie, jeśli tylko z zaangażowaniem i pasją uczy się wszystkiego, co możliwe, i wykorzystuje tę wiedzę do budowania pomyślnej przyszłości. Dla Buffetta jego pasją i rzemiosłem była giełda – nie tylko lubił akcje, ale miał obsesję na punkcie rynku. Pomogło mu to nauczyć się wszystkiego, co tylko możliwe, a następnie stworzyć swoją własną historię sukcesu. Na drodze do doskonalenia swojego rzemiosła i osiągnięcia sukcesu w życiu bez wątpienia spotkasz się z ostrą krytyką. Pomimo negatywnego nastawienia Buffett zawsze pozostawał wierny temu, co wiedział i w co wierzył. Na przykład to właśnie wiara we własne przekonania doprowadziła Buffetta do przejęcia kontroli nad Berkshire Hathaway w latach sześćdziesiątych. To właśnie jego wiara w siebie pomogła mu trzymać się z dala od emocji i psychologicznych uprzedzeń oraz przyjąć kontrariańskie poglądy, gdy ludzie dali się ponieść technologicznemu boomowi w latach 90. Ludzie ostro krytykowali jego poglądy na ten sektor i wyśmiewali go, gdy twierdził, że boom technologiczny nie potrwa długo, tylko po to, by zobaczyć, jak sektor ten traci 95% swoich przyszłych zysków (bańka dotcomowa).

Wyrwij się z ograniczających okoliczności

Buffett uważa się za wyjątkowego szczęściarza, że urodził się w Stanach Zjednoczonych w 1930 roku, który powszechnie uważa się za złoty okres możliwości. Jednak okoliczności, w jakich się urodziłeś, nie muszą definiować Twojej przyszłości – osoby urodzone w innych okolicznościach mogą nie być w stanie zacząć inwestować tak wcześnie jak Buffett, ale to nie powód, aby nie wykorzystać w pełni swojego życia. Jeśli tylko podejmiesz właściwe decyzje i będziesz dążyć do poprawy swojej sytuacji, możesz osiągnąć sukces. Trzeba tylko wyrwać się z ograniczającego sposobu myślenia i okoliczności – według niego mindset to absolutna podstawa. Ponadto, gdy już uda się podnieść swoją pozycję w hierarchii, ważne jest, aby pomagać tym, którzy borykają się z trudnościami. Być może inni nie poświęcili się tak, jak Ty, lub ich wizja może być błędna, ale kiedy już znajdziesz się na właściwej pozycji, Twój kompas moralny powinien Cię skłonić do udzielenia im pomocy w sposób, w jaki zrobił to Buffett. Buffett uważa, że kiedy już zrealizujesz swój potencjał, twoim obowiązkiem jest pomóc społeczeństwu i krajowi, który wspierał cię w realizacji twojej wizji. To właśnie ten aspekt stał się fundamentem jego inicjatyw filantropijnych. Buffett zobowiązał się do przekazania po śmierci 99% tego, co zarobił, nawet jeśli przez całe życie pomnaża swój majątek.

Reputacja i przejrzystość

Buffett nie toleruje kłamców ani ludzi, którzy nie mówią całej prawdy. Podobnie jak inni wielcy liderzy, Buffett prowadzi politykę zerowej tolerancji dla braku przejrzystości, co pozwoliło mu osiągnąć sukces bez obaw o konsekwencje. Wierzy, że absolutna przejrzystość jest drogą do bezstresowego, spokojnego życia. Co więcej, Buffett zawsze stawiał swoją reputację wyżej niż pieniądze, które może zarobić za pomocą podejrzanych środków. Jak sam mówi: “Na reputację trzeba czekać dwadzieścia lat, a pięć sekund, aby ją zepsuć”. Uważa, że reputacja jest znacznie ważniejsza od pieniędzy i to jest dobry kompas moralny, którym należy się kierować.

To prawda, że Warren Buffett urodził się w złotym wieku i otrzymał niezbędne wsparcie, aby zbudować swoje imperium. Kula śniegowa uczy nas, że sukces nie musi być bastionem wielkich – nawet zwykli ludzie mogą go osiągnąć, jeśli tylko wezmą sobie do serca te życiowe lekcje i odpowiednio ukształtują swoją drogę.

Podsumowanie

Bez wątpienia książka o Warrenie Buffecie jest pełna wspaniałych case study inwestycyjnych i powinna pomóc w opracowaniu własnej strategii portfelowej. W książce jest wiele elementów, o których się mówi. Po pierwsze, ważne jest wczesne rozpoczynanie inwestycji, co może pomóc w korzystaniu z efektu kumulacji. Po drugie, książka mówi o potrzebie dywersyfikacji, zarówno jeśli chodzi o źródła dochodów, jak i portfel inwestycyjny. I co najważniejsze, mówi o tym, jak ważne jest zachowanie przejrzystości. Co ciekawe, inwestycje w fundusze wzajemne mogą pomóc w łatwym spełnieniu wszystkich tych wymogów. Zacznijmy od potrzeby dywersyfikacji.

Jak być może już wiesz, fundusze inwestycyjne są narzędziami gromadzenia środków inwestorów, a następnie inwestowania ich w szerokim zakresie klas aktywów, takich jak akcje, instrumenty dłużne, towary itp. oraz zgodnie z określonymi strategiami i mandatami. Ponadto istnieją również hybrydowe fundusze inwestycyjne, takie jak Balanced Advantage Fund, które inwestują zarówno w instrumenty udziałowe, jak i dłużne. Pozwalają one na dywersyfikację poprzez pojedynczą inwestycję, tzn. można skorzystać z potencjału wzrostu akcji i ograniczyć straty portfela poprzez ekspozycję na instrumenty dłużne.

Przejdźmy teraz do kwestii wczesnego rozpoczynania inwestycji i akumulacji.

Jednym ze skutecznych oraz niedrogich sposobów rozpoczęcia swojej przygody z inwestycjami jest platforma Finax dostępna TUTAJ, która jest współtworzona przez jednego z moich wykładowców. Sam od pewnego czasu korzystam i mogę zdecydowanie polecić jako godny zaufania FinTech, który od niedawna ma również oddział w Polsce.

Jest to dobra oferta, jednakże z pewną gwiazdką – jeśli wpłacamy mniej niż równowartość 1000 euro jest pobierana opłata za księgowanie – nie jest zbyt wysoka, lecz warto mieć to na uwadze.

Warto wspomnieć o tym, że jeśli nasze aktualne oszczędności nie są zbyt wysokie warto najpierw zająć się naszym budżetem domowym.

Serdecznie zachęcam do przeczytania całej książki.

DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA
Zyskaj kompleksowy poradnik, jak zacząć zarabiać 10.000 na miesiąc
Psst. Przygotowałem 15-stronicowy podręcznik odnośnie tego, w jaki sposób uruchomić swój pierwszy POWAŻNY biznes online. Zarabianie konkretnych pieniędzy dla konkretnych osób.
Podaj swój email poniżej, a wyślę go do Ciebie całkowicie za darmo.
Będziesz również na bieżąco ze wszystkimi nowościami na stronie.
DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA
Zyskaj kompleksowy poradnik, jak zacząć zarabiać 10.000 na miesiąc
Psst. Przygotowałem 15-stronicowy podręcznik odnośnie tego, w jaki sposób uruchomić swój pierwszy POWAŻNY biznes online. Zarabianie konkretnych pieniędzy dla konkretnych osób.
Podaj swój email poniżej, a wyślę go do Ciebie całkowicie za darmo.
Będziesz również na bieżąco ze wszystkimi nowościami na stronie.