Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Streszczenie książki: Ramit Sethi – I Will Teach You To Be Rich

Streszczenie książki: Ramit Sethi – I Will Teach You To Be Rich

Napisana przez absolwenta Uniwersytetu Stanforda książka “I Will Teach You To Be Rich” prezentuje praktyczne podejście do kwestii finansów osobistych, a jej styl jest pouczający i wciągający. W swojej książce Ramit Sethi podkreśla, że dobrobyt finansowy opiera się przede wszystkim na czterech filarach finansów osobistych, czyli na bankowości, oszczędzaniu, budżetowaniu i inwestowaniu. Przedstawia wiele innowacyjnych pomysłów na budowanie bogactwa poprzez osobistą przedsiębiorczość. Podpowiada również czytelnikom, jak zautomatyzować finanse i przyjąć plan, który pozwoli zarabiać pieniądze nawet podczas snu. W istocie książka ta jest o tym, jak zarabiać więcej, oszczędzać więcej i cieszyć się dobrym życiem. Sethi ma duże doświadczenie praktyczne w sektorze finansowym, jest założycielem i dyrektorem generalnym GrowthLab, firmy umożliwiającej przedsiębiorcom zakładanie i rozwijanie firm internetowych.

Najważniejsze informacje

 • Nikt poza Tobą nie jest odpowiedzialny za Twoje problemy finansowe.
 • Ważniejsze jest, aby zacząć, niż stać się ekspertem – znana jest również zasada 85%.
 • Rozpocznij swoją podróż inwestycyjną już dziś, niezależnie od tego, jak mało masz pieniędzy.
 • Zrozum i zaakceptuj fakt, że popełnianie błędów na drodze finansowej jest w porządku.
 • Uświadom sobie, że zwykłe działania przyniosą Ci tylko zwykłe rezultaty; niezwykłe kroki są niezbędne do osiągnięcia wspaniałych rezultatów.
 • Stwórz system finansowy, w którym będziesz wydawał dużo na rzeczy, które kochasz, a jednocześnie ograniczał koszty w obszarach, które Cię nie interesują. Teoria ta znana jest również jako świadome wydawanie pieniędzy.
 • Pamiętaj, że istnieje granica, do której możesz ograniczyć swoje wydatki. Ale nie ma ograniczeń co do tego, ile możesz zarobić.
 • Ustal, ile pieniędzy zarabiasz, a następnie automatycznie kieruj je na różne sposoby wydatkowania, w tym na konta oszczędnościowe i opcje inwestycyjne.
 • Opracuj system finansowy, który będzie Ci odpowiadał, a po jego stworzeniu nie baw się nim zbytnio.
 • Podejmując decyzje dotyczące celów i planów finansowych, graj w ataku, a nie w obronie.
 • Wykorzystaj swoje ciężko zarobione pieniądze, aby zaprojektować swoje lepsze życie.

Nie ma wątpliwości, że różne aspekty dobrobytu finansowego mogą powodować stres. Z powodu braku wiedzy na temat finansów ludzie często nie potrafią przejść z klasy średniej do wyższej, spędzając życie w sposób mniej niż optymalny. Termin “inwestycja” budzi w ludziach lęk, ponieważ obawiają się oni utraty pieniędzy z powodu ryzyka rynkowego i przekonują samych siebie, że lepiej jest stracić pieniądze teraz niż później. Z powodu takiego sposobu myślenia wiele osób wydaje wszystko, co zarobi, i nie oszczędza na przyszłość. Zmusza ich to do pozostawania na etacie przez całe życie lub do przeżywania starości w fatalnym stanie. Ten brak wolności finansowej należy zlikwidować, rozpoczynając inwestycyjną podróż w młodym wieku. Im młodsza osoba, tym większe ryzyko może podjąć, co sprawia, że jest to idealny czas na rozpoczęcie podróży w kierunku finansowego dobrobytu.

Możliwe jest poprawienie stanu swoich finansów w ciągu zaledwie sześciu tygodni, poprzez skupienie się na następujących krokach:

 • Zarządzanie długiem: Z kredytu należy korzystać rozsądnie, zwłaszcza przy zakupie przedmiotów o wysokiej wartości, na które nie można sobie pozwolić za gotówkę. Unikaj wydawania więcej niż zarabiasz i naucz się korzystać z kredytu jak z nieoprocentowanej pożyczki, spłacając rachunki w terminie.
 • Optymalizuj swoje konta bankowe: Optymalizacja rachunków bankowych polega na wybieraniu najlepszych banków i kont, ograniczaniu opłat bankowych i maksymalizacji odsetek bankowych.
 • Przygotuj się do inwestowania: Teraz czas przejść do inwestycji. Skup się na pomnażaniu swoich pieniędzy i planowaniu emerytalnym.
 • Zastosuj świadome wydawanie pieniędzy: W czwartym tygodniu sześciotygodniowego planu przećwicz, a następnie przyjmij zasadę świadomego wydawania pieniędzy, wydając je na rzeczy, które kochasz, a jednocześnie tnąc koszty w innych miejscach.
 • Zautomatyzuj przelewy pieniężne: Piąty tydzień powinien koncentrować się na zautomatyzowaniu przelewów, aby nie tracić czasu i nie wydawać ponad limit.
 • Wiedza o tym, w co i jak inwestować: Wreszcie, w ostatnim tygodniu, ustal, jak i gdzie chcesz inwestować, analizując wszystkie opcje i podejmując mądrą decyzję co do planu działania.

Sześciotygodniowy plan stanowi 85% Twojej podróży w kierunku finansowego dobrobytu, podczas gdy reszta polega na utrzymaniu inwestycji. Można to osiągnąć poprzez:

 • kontrolowanie inwestycji i równoważenie funduszy w odpowiedzi na zmianę okoliczności lub otoczenia rynkowego. Ponadto, jeśli zdecydujesz się na inwestowanie w fundusze indeksowe, powinieneś rozważyć dokonywanie rebalansu co 12-18 miesięcy.
 • Osiągnięcie docelowego odsetka świadomych wydatków i zbudowanie portfela inwestycyjnego nie jest procesem, który można przeprowadzić z dnia na dzień. Trzeba go budować stopniowo, w miarę upływu czasu. Pierwsze 6 tygodni powinieneś potraktować jako fazę przygotowawczą. Są one jak platforma, z której możesz wystartować. Jednak osiągnięcie celów finansowych wymaga jeszcze czasu.
 • Bogate życie to nie tylko zdobywanie większej ilości pieniędzy. W rzeczywistości to coś więcej niż tylko pieniądze. Choć pieniądze mogą dać nam swobodę robienia tego, co kochamy, i dawania innym, nie można skupiać się wyłącznie na powiększaniu swojego majątku. Dzięki świadomemu planowaniu wydatków i stworzeniu systemu, który pomoże Ci zautomatyzować oszczędzanie i inwestowanie, możesz wydawać na rzeczy, które są dla Ciebie najważniejsze, a jednocześnie osiągnąć swoje cele finansowe.

Zacznij od wzięcia odpowiedzialności

Najważniejszą rzeczą jest rozpoczęcie podróży w kierunku planowania finansowego i zaakceptowanie faktu, że nie ma nic złego w popełnieniu kilku błędów po drodze. Należy również zrozumieć, że często może upłynąć trochę czasu, zanim efekty inwestycji będą widoczne. Cierpliwość jest cnotą w ekosystemie inwestycyjnym i zawsze należy wierzyć w siłę procentu składanego.

Każdy chciałby być bogaty, ale nikt nie chce na to zapracować.

Teraz nadszedł czas, aby przestać szukać wymówek i zacząć brać odpowiedzialność za swój osobisty dobrobyt finansowy. To pierwszy krok na drodze do stania się bogatym.

Stwórz świadomy plan wydatków

Nie jest mądrym rozwiązaniem, aby przez całe życie być zależnym od swojej pensji w zakresie wydatków. Podobnie, stratą czasu jest siadanie co miesiąc i obliczanie, ile powinieneś wydać na swoje potrzeby. Lepiej jest przygotować listę rutynowych wydatków, które można zautomatyzować, aby zaoszczędzić cenny czas. Pobieranie stałych części z miesięcznej pensji i automatyczne przeznaczanie ich na świadomie ustalone wydatki to pierwszy krok w kierunku świadomego planu wydatków. Wybór właściwych wydatków to sprawa indywidualna – każdy powinien wydawać na rzeczy, które lubi, a jednocześnie ograniczać wydatki na rzeczy, które go nie interesują.

Należy również przeznaczyć stałą kwotę na rutynowe wydatki, takie jak czynsz, media, czy jedzenie Przykładem podziału pensji na początku kariery może być odkładanie 60% na stałe i miesięczne wydatki, inwestowanie 10% na planowanie emerytalne, akcje i obligacje itp. oraz oszczędzanie kolejnych 10% na wakacje i nieprzewidziane wydatki. Pozostałe 20% można wydać na co się chce, nie martwiąc się, że nie wydaje się rozsądnie. Taki plan, stworzony w sposób świadomy, pomaga uniknąć nadmiernych wydatków, a jednocześnie pozwala cieszyć się z tego, co się wydaje. Co więcej, zautomatyzowanie tych procesów pomoże Ci lepiej zorganizować swoje finanse. Na przykład 10% lub dowolna część, którą chcesz zaoszczędzić, może być automatycznie odliczana po wpłynięciu pensji, co zdejmie z Ciebie obowiązek inwestowania. W ten sposób można również uniknąć przypadkowego lub innego uszczuplenia części odłożonej na oszczędności i inwestycje.

Rozpocznij proces inwestycyjny od razu

Wiele osób przez lata zastanawia się, czy inwestować, czy nie, a potem, gdy już się zdecydują, spędzają jeszcze więcej czasu na zastanawianiu się, która droga najbardziej im odpowiada. Ten czas poświęcony na rozważania to strata możliwości inwestycyjnych, a nigdy nie należy lekceważyć potęgi procentu składanego. Koniecznie trzeba zacząć inwestować już teraz! Proces ten jest trudny – od podjęcia decyzji do wyboru najlepszych opcji – jest to trudne zadanie, ale to jedyna droga do bogactwa. Jeśli nie zaczniesz od razu, na starość będziesz żałować każdego straconego dnia. Dlatego zacznij już dziś, czytając książki, rozmawiając z kompetentnymi ludźmi i edukując się na tyle, na ile to możliwe. Nie czekaj z rozpoczęciem inwestowania. Zawsze można zacząć od małych kwot i zwiększać inwestycje wraz ze wzrostem dochodów.

Bycie bogatym to coś więcej niż tylko zdobywanie pieniędzy. To także mądre inwestowanie i cieszenie się wolnością finansową, zwłaszcza w późniejszych latach. Plan sześciotygodniowy oraz umiejętne utrzymanie inwestycji po osiągnięciu celu sześciotygodniowego wprowadzi Cię na drogę do bogactwa i pomoże Ci osiągnąć wszystkie cele, a jednocześnie cieszyć się bogatym życiem.

Książka Sethiego zawiera wiele realistycznych porad dotyczących planowania finansowego, które są łatwe do zastosowania. Jednym z najważniejszych wniosków płynących z tej książki jest znaczenie automatyzacji wydatków i inwestycji. Ludzie są z natury stronniczy i ulegają wpływom wielu emocji wynikających z chciwości i strachu. Emocje te mogą czasami skłaniać nas do podejmowania niewłaściwych decyzji inwestycyjnych. Automatyzacja inwestycji gwarantuje, że nadal będziesz inwestować w zdyscyplinowany sposób i usuniesz uprzedzenia z procesu podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Jednym ze sposobów takiego automatycznego inwestowania jest platforma Finax dostępna TUTAJ, która jest współtworzona przez jednego z moich wykładowców. Sam od pewnego czasu korzystam i mogę zdecydowanie polecić jako godny zaufania FinTech, który od niedawna ma również oddział w Polsce. Jest to dobra oferta, jednakże z pewną gwiazdką – jeśli wpłacamy mniej niż równowartość 1000 euro jest pobierana opłata za księgowanie – nie jest zbyt wysoka, lecz warto mieć to na uwadze.

Warto wspomnieć o tym, że jeśli nasze aktualne oszczędności nie są zbyt wysokie warto najpierw zająć się naszym budżetem domowym.

Serdecznie zachęcam do przeczytania całej książki.

DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA
Zyskaj kompleksowy poradnik, jak zacząć zarabiać 10.000 na miesiąc
Psst. Przygotowałem 15-stronicowy podręcznik odnośnie tego, w jaki sposób uruchomić swój pierwszy POWAŻNY biznes online. Zarabianie konkretnych pieniędzy dla konkretnych osób.
Podaj swój email poniżej, a wyślę go do Ciebie całkowicie za darmo.
Będziesz również na bieżąco ze wszystkimi nowościami na stronie.
DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA
Zyskaj kompleksowy poradnik, jak zacząć zarabiać 10.000 na miesiąc
Psst. Przygotowałem 15-stronicowy podręcznik odnośnie tego, w jaki sposób uruchomić swój pierwszy POWAŻNY biznes online. Zarabianie konkretnych pieniędzy dla konkretnych osób.
Podaj swój email poniżej, a wyślę go do Ciebie całkowicie za darmo.
Będziesz również na bieżąco ze wszystkimi nowościami na stronie.