Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Streszczenie książki Morgan Housel Psychologia pieniędzy

Streszczenie książki Morgan Housel Psychologia pieniędzy

“Psychologia pieniędzy” Morgana Housela zmusza do spojrzenia na finanse osobiste, inwestowanie i sukces w biznesie przez pryzmat psychologii i zachowań. Na ogół wszystkie te dziedziny nauki mają swoje korzenie w matematyce, danych i obliczeniach. Jednak w tej książce Housel podkreśla, jak wszystko – od osobistej historii i doświadczeń, po unikalny światopogląd, ego, dumę, marketing i różne bodźce – współgra ze sobą, by pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji finansowej.

Najważniejsze informacje

  • Jeśli chodzi o zarabianie pieniędzy i budowanie bogactwa, nie ma znaczenia, jak bardzo jesteś inteligentny. Liczy się natomiast to, jakie decyzje podejmujesz.
  • Nawet najinteligentniejsi ludzie mogą stracić kontrolę nad swoimi emocjami i pogrążyć się w finansowej katastrofie, podczas gdy zwykli ludzie bez wykształcenia finansowego, ale za to z solidnymi umiejętnościami behawioralnymi, mogą stać się bogaci.
  • Nie wystarczy po prostu wiedzieć, jak coś zrobić. Aby podejmować najlepsze decyzje finansowe, trzeba umieć walczyć z wewnętrznymi zawirowaniami emocjonalnymi i psychicznymi.
  • Biorąc pod uwagę brak skumulowanej mądrości w zakresie nowoczesnych finansów, wiele złych decyzji finansowych, które podejmujemy, wynika ze zbiorowego niedoświadczenia ludzi.
  • Nie wolno ryzykować tego, co już się ma i czego się potrzebuje, na rzecz rzeczy, których się nie ma i których się nie potrzebuje.
  • Tworzenie bogactwa i jego utrzymywanie to dwie różne rzeczy. Tworzenie bogactwa jest łatwe, ale utrzymanie go jest bardzo trudne.
  • Choć istnieje wiele sposobów na gromadzenie bogactwa, jest tylko jeden sposób na jego utrzymanie, a to oznacza oszczędność i “paranoję” na punkcie potencjalnych strat.
  • Doświadczenie może być zarówno dobrodziejstwem, jak i zmorą

Na Twój stosunek do pieniędzy wpływają wszystkie doświadczenia z przeszłości i spostrzeżenia, które zdobyłeś przez lata. Podobnie jak każdy inny człowiek, Ty także masz unikalne wyobrażenie o tym, jak działa świat. Na sposób, w jaki postrzegasz świat i reagujesz na różne sytuacje, ma wpływ Twój własny, niepowtarzalny zestaw wartości i doświadczeń.

“Twoje osobiste doświadczenia z pieniędzmi stanowią może 0,00000000001% tego, co wydarzyło się na świecie, ale może 80% tego, jak według Ciebie działa świat”.

Weźmy przykład dwóch osób, jednej urodzonej w Ameryce w latach 50. i drugiej urodzonej w latach 70. Osoba, która urodziła się w latach 50. ubiegłego wieku, doświadczyłaby “płaskiej” giełdy w wieku kilkunastu i dwudziestu lat. Z drugiej strony, osoba urodzona w latach 70. ubiegłego wieku była świadkiem rosnącego rynku akcji, który przynosił jej ogromne zyski w wieku kilkunastu i dwudziestu lat. Nie ulega wątpliwości, że te dwie osoby miały zupełnie inne doświadczenia z rynkami akcji i prawdopodobnie postrzegają je przez swój własny, niepowtarzalny pryzmat. Prawdopodobnym jest, że osoba urodzona w latach 50. będzie bardzo ostrożnie podchodzić do rynku akcji i nie będzie zbytnio wierzyć w jego zdolność do generowania bogactwa. Z drugiej strony, osoby urodzone w latach 70. będą miały bardzo pozytywne nastawienie do rynku akcji i będą bardziej skłonne do inwestowania w akcje. Dla każdej osoby decyzja, którą podejmie, będzie w tym czy innym momencie błędna, ponieważ będzie podyktowana jej wcześniejszymi doświadczeniami, a niekoniecznie oparta na zaletach panującego klimatu inwestycyjnego.

Dwa ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas inwestowania, to szczęście i ryzyko. Nad każdym z nich mamy niewielką kontrolę, ale oba mają ogromny wpływ na nasze zachowanie i wyniki inwestycyjne. Weźmy na przykład Billa Gatesa, który jest nie tylko jednym z najbogatszych ludzi na świecie, ale także jedną z najbardziej utalentowanych i pracowitych osób. Miał on jednak również to szczęście, że w 1968 r. uczęszczał do jednej z jedynych na świecie szkół średnich, w której był komputer. To wcześnie ukształtowało jego sposób myślenia i skłonności. Ważne jest, aby zaakceptować fakt, że ze względu na szczęście i ryzyko 100% Twoich działań nie musi w 100% odpowiadać Twoim wynikom. Musisz uwzględnić inne elementy, na które prawdopodobnie masz niewielką kontrolę. Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że skrajne wyniki, zarówno pozytywne, jak i negatywne, są z reguły mało prawdopodobne. Dlatego zamiast skupiać się na konkretnych osobach i studiach przypadków, lepiej jest ocenić ogólne wzorce, a następnie wyciągnąć własne wnioski.

Nie przesuwaj słupka bramki

Powinieneś wiedzieć, kiedy masz wystarczająco dużo bogactwa i przestać chcieć więcej. Na przestrzeni dziejów chciwość lub pragnienie “więcej” były przyczyną upadku wielu sławnych i bogatych ludzi. Gdy ciągle biegniesz za czymś więcej, nieuchronnie zaczynasz podejmować większe ryzyko niż powinieneś. Wiedz, kiedy przestać.

W dobrym inwestowaniu nie chodzi o osiąganie najwyższych zysków. Chodzi raczej o osiąganie wystarczająco dobrych zysków przez jak najdłuższy okres czasu.

Akumulacja zysków jest sposobem na tworzenie długoterminowego bogactwa. W związku z tym należy również pamiętać, że choć istnieje wiele sposobów na wzbogacenie się, to jest tylko jeden sposób, aby pozostać zamożnym – połączenie oszczędności i paranoi.

Dobre inwestycje, które zapewniają pewne i stałe zyski, wiążą się z przetrwaniem, ponieważ najbogatsi ludzie to ci, którym udało się pozostać bogatymi przez najdłuższy okres czasu. Unikaj ryzykowania pieniędzy na niedorzeczne programy, które obiecują ogromne zyski, i trzymaj się sprawdzonych metod inwestowania, które przynoszą dobre zyski w ujęciu uśrednionym. Takie aspekty, jak oszczędny budżet, elastyczne myślenie i luźne ramy czasowe mogą pomóc w zbudowaniu silnego portfela inwestycyjnego.

Należy również pamiętać, że zdobywanie bogactwa nie jest celem ostatecznym i nie sprawi, że inni będą nas lubić lub podziwiać.

Nie powinna to być psychologia, która stoi za chęcią wzbogacenia się. Z drugiej strony, unikaj oceniania ludzi na podstawie ich widocznego bogactwa lub jego braku.

Oszczędności są czynnikiem decydującym

Tempo oszczędzania jest o wiele ważniejsze niż dochody czy zyski z inwestycji. Ogólnie rzecz biorąc, po przekroczeniu pewnego poziomu dochodów można wyróżnić trzy rodzaje ludzi. Pierwsi to ludzie, którzy oszczędzają. Drugi to ludzie, którzy uważają, że nie zarabiają wystarczająco dużo, aby oszczędzać. I trzeci – ludzie, którzy uważają, że nie muszą oszczędzać. Jednak w dłuższym okresie czasu to właśnie osoby należące do pierwszej kategorii będą z powodzeniem tworzyć i utrzymywać swój majątek. Ważne jest, aby pamiętać, że o ile można zbudować bogactwo bez wysokich dochodów, o tyle nie ma możliwości stworzenia i utrzymania bogactwa bez wysokiej stopy oszczędności. Jeśli więc naprawdę poważnie myślisz o tworzeniu bogactwa, unikaj wydatków na niepotrzebne i wystawne rzeczy, ponieważ w rzeczywistości Twoje oszczędności to różnica między Twoimi potrzebami a dochodami, które osiągasz. Im niższe są Twoje potrzeby i wydatki, tym wyższe będą Twoje oszczędności, a także ich wartość. Oprócz posiadania wysokiej stopy oszczędności równie ważne jest, aby być realistą i rozsądnym w podejmowaniu decyzji finansowych. Dobrym sposobem na osiągnięcie tego celu jest stworzenie planu finansowego, który uwzględni Twoją wyjątkową sytuację i wymagania, a następnie trzymanie się go przez długi czas.

Pozostaw miejsce na błędy

Inwestując, zawsze należy pamiętać, że mamy do czynienia z prawdopodobieństwem, a nie pewnością. Dlatego zawsze należy pozostawić margines błędu, tzn. zawsze upewnić się, że inwestycje mają odpowiedni margines bezpieczeństwa.

Często mówi się, że jest to jedyny skuteczny sposób na bezpieczne poruszanie się w świecie pełnym niepewności. Choć nie da się pokonać wszystkich niepewności, można się do nich przygotować. Najlepszym sposobem na to jest unikanie pojedynczych punktów awarii i rozproszenie inwestycji. Dobrym pomysłem jest także posiadanie dobrego funduszu awaryjnego.

Oczywiście jedyną rzeczą, która stoi na drodze do stworzenia i utrzymania wielkiego bogactwa, jest nasze własne zachowanie i sposób podejmowania decyzji inwestycyjnych. Jak podkreślono w książce, nasze doświadczenia wpływają na naszą zdolność do podejmowania trafnych decyzji inwestycyjnych. Jeśli mamy złe doświadczenia z rynkami akcji, to w końcu zbyt długo trzymamy się przegranych w naszym portfelu i zbyt wcześnie sprzedajemy wygrane.

Jednym ze sposobów na ograniczenie wpływu naszych emocji może być automatyczne zasilanie naszego rachunku inwestycyjnego.

Jednym ze skutecznych oraz niedrogich sposobów rozpoczęcia swojej przygody z inwestycjami jest platforma Finax dostępna TUTAJ, która jest współtworzona przez jednego z moich wykładowców. Sam od pewnego czasu korzystam i mogę zdecydowanie polecić jako godny zaufania FinTech, który od niedawna ma również oddział w Polsce.

Jest to dobra oferta, jednakże z pewną gwiazdką – jeśli wpłacamy mniej niż równowartość 1000 euro jest pobierana opłata za księgowanie – nie jest zbyt wysoka, lecz warto mieć to na uwadze.

Warto wspomnieć o tym, że jeśli nasze aktualne oszczędności nie są zbyt wysokie warto najpierw zająć się naszym budżetem domowym.

Serdecznie zachęcam do przeczytania całej książki.

DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA
Zyskaj kompleksowy poradnik, jak zacząć zarabiać 10.000 na miesiąc
Psst. Przygotowałem 15-stronicowy podręcznik odnośnie tego, w jaki sposób uruchomić swój pierwszy POWAŻNY biznes online. Zarabianie konkretnych pieniędzy dla konkretnych osób.
Podaj swój email poniżej, a wyślę go do Ciebie całkowicie za darmo.
Będziesz również na bieżąco ze wszystkimi nowościami na stronie.
DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA
Zyskaj kompleksowy poradnik, jak zacząć zarabiać 10.000 na miesiąc
Psst. Przygotowałem 15-stronicowy podręcznik odnośnie tego, w jaki sposób uruchomić swój pierwszy POWAŻNY biznes online. Zarabianie konkretnych pieniędzy dla konkretnych osób.
Podaj swój email poniżej, a wyślę go do Ciebie całkowicie za darmo.
Będziesz również na bieżąco ze wszystkimi nowościami na stronie.