Inwestowanie w akcje lub dokonywanie inwestycji w akcje nie wymaga doświadczenia na giełdzie. Nie musisz samodzielnie wybierać akcji ani podejmować nadmiernego ryzyka, aby inwestować w akcje. Oto podstawowy przewodnik po inwestowaniu w akcje dla początkujących.

To, co musisz wiedzieć o giełdzie, kiedy dokonujesz pierwszej inwestycji w akcje, to fakt, że ceny akcji ulegają wahaniom. Handel akcjami na giełdach, a historycznie, gdy są utrzymywane przez długi czas, generował zwrot w wysokości około 10% rocznie. W krótkim okresie rynek przechodzi cykle zwane hossą (ceny rosnące) i rynkami bessy (ceny spadające).

Przez większość czasu przeważają hossy i większość inwestorów zarabia. Na rynkach niedźwiedzi zdecydowana większość inwestorów traci pieniądze, ponieważ większość akcji traci na wartości.

Inwestowanie dla początkujących nie powinno polegać na wybieraniu akcji, które ogólnie przewyższają rynek akcji. Inwestowanie w akcje, zwłaszcza dla początkujących, powinno polegać na inwestowaniu w akcje bez spekulacji i podejmowania dużego ryzyka.

Najprostszym sposobem inwestowania w akcje bez spekulacji jest inwestowanie w fundusze inwestycyjne: fundusze ETF i fundusze inwestycyjne. W obu przypadkach dokonujesz inwestycji w akcje kupując akcje. Następnie jesteś właścicielem niewielkiej części dużego portfela akcji, którym zarządzasz dla Ciebie i wszystkich innych inwestorów, którzy posiadają akcje.

Aby inwestować w akcje za pośrednictwem ETF, potrzebujesz rachunku maklerskiego. Akcyjne fundusze inwestycyjne można kupić na różne sposoby: za pośrednictwem profesjonalnego inwestora, w planie typu 401k, na rachunku maklerskim lub bezpośrednio w towarzystwie funduszy typu „bez obciążenia”.

O ile nie masz doradcy inwestycyjnego, będziesz musiał wybrać własne fundusze, w które będziesz inwestować. Jako ogólny przewodnik dotyczący inwestowania dla początkujących, sugeruję rozpoczęcie inwestowania z dużym funduszem indeksowym.

Na przykład symbol giełdowy SPY to fundusz ETF, który śledzi główny indeks giełdowy, indeks S&P 500. Różne towarzystwa funduszy inwestycyjnych oferują również fundusze indeksu S&P 500. W obu przypadkach są to inwestycje w akcje, które śledzą wyniki 500 największych akcji (akcje o dużej kapitalizacji) w Ameryce.

W dobrych czasach hossy zarobisz pieniądze. W złych czasach i bessach, takich jak w 2008 r., spodziewaj się utraty pieniędzy wraz z prawie wszystkimi innymi, którzy zdecydowali się zainwestować w akcje.

Dobra wiadomość dotycząca inwestowania w fundusz indeksowy, który śledzi rynek akcji: w większości przypadków akcje zyskują na wartości. Dodatkowo, w przeciwieństwie do ludzi, którzy wybierają akcje, aby pokonać rynek, nie musisz obawiać się, że wybrałeś źle… powodując większe niż przeciętne straty.

Teraz, gdy już wiesz, gdzie inwestować w akcje, aby bez zbędnego ryzyka uczestniczyć w giełdzie, będziesz chciał poznać strategię inwestycyjną. Kiedy nauczysz się, jak uniknąć poważnych strat na rynkach bessy, wyprzedzisz większość inwestorów.

Jeśli średnia inwestycja w akcje przynosi 10% rocznie w długim okresie (i tak się stało), pomyśl o możliwościach, gdybyś naprawdę wiedział, jak inwestować.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA
I otrzymaj informację, gdy znów dodamy przydatny wpis