Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Jak zdobyć dobrą pierwszą pracę tuż po studiach?

Jak zdobyć dobrą pierwszą pracę tuż po studiach?

Jeśli właśnie ukończyłeś studia, czas zacząć myśleć o potencjalnych możliwościach kariery, które Cię interesują. Jednak, jak wiele osób może potwierdzić, znalezienie pierwszej pracy zaraz po studiach nie jest łatwym wyczynem. Prawdopodobnie ubiegasz się o pracę, aby zacząć zdobywać doświadczenie w wybranym zawodzie… ale opis stanowiska wymaga, abyś już wcześniej zdobył pewne doświadczenie. Pod względem zawodowym jesteś między młotem a kowadłem. Choć może się wydawać, że same kwalifikacje akademickie nie wystarczą, abyś przeszedł przez linię frontu, pewne strategiczne i sprytne opracowanie Twojego CV może udowodnić potencjalnym pracodawcom, że jesteś atutem zbyt dobrym, aby go pominąć.

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się kwestią CV – w jaki sposób napisać odpowiednie, jeśli chcemy uzyskać dobrą pracę tuż po studiach, gdy nasze doświadczenie nie jest zbyt duże. Na koniec zamieszczam krótką reklamę moich usług w tym zakresie oraz zniżkę dla czytelników.

Jak w przypadku każdego podania o pracę, istnieją specyficzne kwestie, których poszukują rekruterzy – nawet u świeżo upieczonych absolwentów. Ponieważ Twoje doświadczenie zawodowe jest ograniczone, nadszedł czas, aby pomyśleć nieszablonowo i podkreślić swoje osiągnięcia edukacyjne, odpowiednie doświadczenie w branży, cechy przywódcze i umiejętności, które można wykorzystać. Oto kilka sposobów na zagwarantowanie włączenia tych umiejętności do swojego CV.

Zrób research


Staranne, ukierunkowane badania są zawsze kluczem do zdobycia pracy, niezależnie od tego, czy jest to Twoja pierwsza czy czternasta praca. Jeśli jednak jest to Twoja pierwsza, badania, które podejmiesz, stworzą ważne podstawy Twojego CV, zanim jeszcze zaczniesz je pisać. Zacznij proces od przeczytania ogłoszeń o pracę, które są odpowiednie dla Twojej branży i poziomu doświadczenia, zwracając uwagę na pewne słowa kluczowe oraz umiejętności i wymagania, które są wśród nich wspólne. Możesz również poświęcić trochę czasu na skontaktowanie się z osobami, z którymi możesz mieć kontakt – wykładowcami na uniwersytecie lub menedżerami, z którymi zetknąłeś się podczas praktyk, na przykład, aby uzyskać zrozumienie rodzajów włączeń, które byliby pod wrażeniem, widząc je w CV kandydata i wykorzystać swoje odkrycia w swoim własnym.

Zadbaj o właściwy układ CV


Nie pozwól, by przepełniony format lub źle skonstruowane CV stały się Twoim upadkiem. Podczas gdy jest mnóstwo miejsca na kreatywność lub wyróżnienie się spośród innych kandydatów, istnieją pewne twarde i szybkie zasady CV, które zawsze powinny być przestrzegane, jeśli chodzi o tworzenie skutecznego CV.

Pierwsze CV powinno zawierać takie elementy jak cel kariery, listę kluczowych umiejętności, kwalifikacji i kursów, doświadczenie zawodowe (np. staże, praca na pół etatu, itp.), doświadczenie wolontariackie, członkostwa, nagrody, zainteresowania i referencje.

W tych sekcjach uwzględnij swoje badania, w tym słowa kluczowe i umiejętności, aby pokazać rekruterom, że jesteś w stanie skutecznie wypełniać daną rolę.

Skup się na swoich umiejętnościach, które można wykorzystać


Największym wyzwaniem, przed którym stają absolwenci, jest brak doświadczenia. Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny w wielu branżach, więc absolwenci muszą konkurować z osobami, które mają wcześniejsze doświadczenie w swojej dziedzinie.

Wielu powie ci, że choć możesz nie mieć konkretnego, istotnego dla branży doświadczenia, nie oznacza to, że brakuje ci umiejętności wymaganych do roli, o którą się ubiegasz. W rzeczywistości wszystkie Twoje osobiste i zawodowe umiejętności nauczyły Cię czegoś o pracy w organizacji, nawet jeśli ta organizacja nie jest od razu podobna do tej, o którą obecnie się ubiegasz. Są to tzw. umiejętności transferowalne.

Umiejętności transferowalne można zdefiniować jako, “umiejętności i zdolności, które są istotne i pomocne w różnych dziedzinach życia: społecznie, zawodowo i w szkole.” Często umiejętności te mogą być również skategoryzowane jako “miękkie”; rodzaj umiejętności, które odnoszą się do twoich osobistych atrybutów lub cech, a nie czegoś technicznego, czego można się nauczyć lub nauczyć.

Uwzględnij wszelkie istotne projekty uniwersyteckie, a także staże, doświadczenie wolontariackie, członkostwo w stowarzyszeniach lub klubach i zajęcia pozalekcyjne, to pomoże zademonstrować takie cechy jak inicjatywa, energia, przywództwo, motywacja, praca zespołowa, rozwiązywanie problemów i umiejętności komunikacyjne.

Zacznij od burzy mózgów, wymieniając wszystkie poprzednie osiągnięcia, jakie miałeś, od awansów w pracy po możliwości przywództwa w szkole. Następnie oceń, jakich umiejętności nauczyłeś się dzięki każdemu z nich. Na przykład, jeśli byłeś prefektem szkoły, pokazuje to umiejętność przywództwa. Inne przykłady umiejętności, które mogą być przydatne do wykazania predyspozycji to marketing, praca w zespole, kreatywne myślenie, współpraca oraz komunikacja ustna i pisemna.

Podkreśl swoje osiągnięcia akademickie

Jeśli brakuje Ci doświadczenia zawodowego, zastanów się, jak Twoje osiągnięcia edukacyjne mogą przechylić szalę na Twoją korzyść. W przypadku ubiegania się o pierwszą pracę, przedstawienie swojej dotychczasowej drogi naukowej – zwłaszcza jeśli praca związana jest z programem studiów – jest doskonałym sposobem na zademonstrowanie zaangażowania i wiedzy na temat pożądanego zawodu.

Nie trzeba cofać się aż do wczesnych lat szkolnych, ale warto podać nazwę uczelni, na której się studiowało i ukończony stopień naukowy, a także niektóre przedmioty specjalistyczne (jeśli są istotne). W ten sposób pokazujesz rekruterowi swoją wiedzę teoretyczną i możesz wskazać na pewne niezbędne umiejętności twarde (lub wiedzę techniczną), które są wymagane na danym stanowisku. Pokazujesz również rekruterowi, że masz dyscyplinę wymaganą do wykonywania zadań i zdawania egzaminów.

Po drugie, ważne jest, abyś zamieścił również wszelkie godne uwagi osiągnięcia z okresu studiów. Niezależnie od tego, czy są to nagrody, które otrzymałeś, wysokie oceny, czy błyszczące referencje od nauczycieli, te osiągnięcia akademickie służą jako silne referencje charakteru.

Zamieść doświadczenie przywódcze


Choć może nie starasz się jeszcze o stanowisko kierownicze, rekruterzy często zwracają uwagę na możliwość rozwoju kariery w firmie i to właśnie w tym miejscu wcześniejsze doświadczenia przywódcze mogą pokazać Twój potencjał.

Awans w pracy na pół etatu, przynależność do studenckiej rady reprezentacyjnej lub ustanawianie nowych sposobów działania na stażu pokazują, że masz potencjał do rozwoju i bycia uczonym w firmie.

Zastosuj sztuczki językowe


Język, którego używasz w swoim CV ma znaczenie. Oczywiście, istnieją bardziej oczywiste wymagania, takie jak właściwa gramatyka i poprawna pisownia (zawsze sprawdzaj je przed wysłaniem!), ale istnieją również konkretne sztuczki językowe, których możesz użyć, aby zrobić silne pierwsze wrażenie na rekruterze:

Używaj czasowników akcji. Jednym z łatwych trików, aby podkreślić swoje osiągnięcia jest użycie czasowników akcji. Czasowniki akcji wyrażają fizyczne lub umysłowe działanie. W przypadku CV, słowa takie jak obsługiwał, wykonywał, koordynował i produkował dają jasny obraz Twojego poprzedniego doświadczenia.
Profiluj CV pod opis stanowiska pracy. Przy tak dużej ilości życiorysów do przeczytania, odzwierciedlenie języka użytego w opisie stanowiska ułatwi rekruterowi znalezienie bezpośrednich powiązań pomiędzy Twoim dotychczasowym doświadczeniem, a oferowaną pracą.
Kwantyfikuj, kiedy to możliwe. Kiedy to możliwe, podaj dane, które pozwolą Ci określić Twoje osiągnięcia. Możesz na przykład powiedzieć, że zwiększyłeś zasięg gazety uczelnianej w mediach społecznościowych o 15 000 followersów na Instagramie lub że w poprzedniej pracy w handlu detalicznym pomagałeś średnio 60 klientom dziennie.

OFERTA SPECJALNA

Bardzo często brakuje nam czasu na poprawianie oraz szlifowanie naszego CV – szukanie odpowiednich ofert pracy jest wystarczająco zajmującym zajęciem. Z przyjemnością zajmę się poprawieniem Twojego CV oraz dostarczę Ci dobre rady, aby równie dobrze poszło Ci podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Dlaczego warto?

Po pierwsze, życie jest zbyt krótkie, by tkwić w nieodpowiedniej pracy. Z problemami finansowymi boryka się naprawdę wielu Polaków, a jedną z najskuteczniejszych metod szybkiej poprawy swojej sytuacji materialnej jest właśnie zmiana pracy oraz stanowiska.

Po drugie, wybierając moje usługi wybieracie doświadczenie:

  • Na co dzień sprawdzam dziesiątki cv, współpracuję z rekruterami i sourcerami dla różnych branż z wielu krajów.
  • Swoje usługi oferuję przez platformę Fiverr, gdzie sami możecie sprawdzić recenzje oraz oceny poprzednich klientów
  • Mam doświadczenie w maksymalizacji efektywności Twojego profilu na LinkedIn przy minimalnym wysiłku (tak, tym też się zajmę 😉 )
  • Oferuję swoje usługi w języku polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim i włoskim.

Kliknij TUTAJ i wykonaj pierwszy krok do Twojej lepszej pracy

Przejdziesz w ten sposób na platformę dla freelancerów Fiverr, gdzie będziesz mogła/mógł zaznajomić się dokładnie z tym, co jest oferowane.

DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA
Zyskaj kompleksowy poradnik, jak zacząć zarabiać 10.000 na miesiąc
Psst. Przygotowałem 15-stronicowy podręcznik odnośnie tego, w jaki sposób uruchomić swój pierwszy POWAŻNY biznes online. Zarabianie konkretnych pieniędzy dla konkretnych osób.
Podaj swój email poniżej, a wyślę go do Ciebie całkowicie za darmo.
Będziesz również na bieżąco ze wszystkimi nowościami na stronie.
DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA
Zyskaj kompleksowy poradnik, jak zacząć zarabiać 10.000 na miesiąc
Psst. Przygotowałem 15-stronicowy podręcznik odnośnie tego, w jaki sposób uruchomić swój pierwszy POWAŻNY biznes online. Zarabianie konkretnych pieniędzy dla konkretnych osób.
Podaj swój email poniżej, a wyślę go do Ciebie całkowicie za darmo.
Będziesz również na bieżąco ze wszystkimi nowościami na stronie.