Przejdź do treści
Strona główna » Blog » #1 Gospodarczy przegląd tygodnia

#1 Gospodarczy przegląd tygodnia

Za nami kolejny emocjonujący tydzień pod względem ekonomii, gospodarki i finansów. Na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę? Czas na gospodarczy przegląd tygodnia.

premier morawiecki – pakiet pomocy dla kredytobiorców

Jedną z najistotniejszych informacji zeszłego tygodnia była wieść o pakietach pomocowych dla kredytobiorców.

Idąc za premierem Morawieckim “Proponujemy tzw. wakacje kredytowe w roku 2022 i 2023 dla wszystkich kredytobiorców, którzy będą mieli trudność w spięciu budżetów domowych i będą chcieli skorzystać z takich wakacji kredytowych”. Słowa te padły na otwarciu 14. Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Ponadto dodał, że w jego opinii jesteśmy na dobrej drodze do przezwyciężenia problemów związanych z pandemią.

Źródło : PAP

stać nas na coraz mniej?

Temat, który nie spędza nam sen z powiek, czyli wojna na Ukrainie jest kolejną sprawą budzącą trwogę wśród wielu osób. Jej bezpośrednie przełożenie na naszą sytuację materialną widzimy jak na dłoni – aktualna inflacja wynosi bowiem 12.3% i wciąż rośnie (źródło GUS). Idąc za rp.pl dowiadujemy się, że 60 procent badanych planuje oszczędzać na artykułach spożywczych, a już około 70 na kosmetykach oraz chemii gospodarczej. Widoczne spowolnienie gospodarcze oddziałuje na nasze wybory w sklepach – rośnie ilość osób skorych do zakupów marek własnych popularnych dyskontów jak Biedronka, Lidl, czy też Kaufland.

STOPY PROCENTOWE ZNÓW W GÓRĘ?

Niedawno wprowadzono podwyżkę stóp procentowych, a wygląda na to, że wkrótce możemy spodziewać się kolejnej. Już w czwartek będzie miało miejsce kolejne spotkanie Rady Polityki Pieniężnej. Według ekonomistów ankietowanych przez rp.pl taka podwyżka jest niemal pewna. Miałaby ona wynosić jeden punkt procentowy, co zdecydowanie nie przypadnie do gustu wszystkim osobom mającym kredyty.

Wieści z usa – rosja jako sponsor terroryzmu?

Źródło : dziennik.pl

Sytuacja na froncie jest bardzo dynamiczna, podobnie jak różne metody walki. Parlament Ukrainy zarejestrował projekt uchwały, za pomocą której mają wezwać Kongres USA do uznania Rosji za kraj wspierający terroryzm. “Musimy oddzielić terrorystów od cywilizowanego świata wszelkimi możliwymi sposobami” – napisał Rusłan Stefanczuk, przewodniczący ukraińskiego parlamentu.

Andrij Jermak (szef kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego) poinformował pod koniec kwietnia, powołując się na amerykańskiego sekretarza stanu Antony’ego Blinkena, że administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa możliwość wpisania Rosji na listę krajów sponsorujących terroryzm. Taki wpis stanowiłby dodatkowe utrudnienie dla Federacji Rosyjskiej – dodatkowe kary, ograniczenia pomocy zagranicznej czy też zakaz eksportu towarów obronnych.

bankructwo rosji nie tak pewne?

Źródło : Getty Images

Wielu ekonomistów wieściło Rosji rychłe bankructwo, lecz wygląda na to, że udało uniknąć się katastrofy… przynajmniej na razie. Rosja zdecydowała się na spłatę swoich aktualnych zobowiązań w dolarach amerykańskich. Płatność dotyczy zagranicznych obligacji. Idąc za portalem money.pl Rosyjskie ministerstwo finansów poinformowało w piątek, że spłaciło w dolarach 564,8 mln dolarów z tytułu obligacji z 2022 roku oraz 84,4 mln dolarów z tytułu obligacji z 2042 roku“.

getin noble bank – grozi mu upadek

Źródło : East News

W ubiegły piątek Getin Noble Bank przeżył giełdowe próby – jego akcje spadły o niemal 40 procent, a handel akcjami został zawieszony. Ma to związek z kredytami we frankach – bank odnotował stratę za 2021 rzędu 1 mld złotych. Idąc za portalem money.pl “Do końca sesji giełdowe sytuacja się nie poprawiła i bank kończy piątek 38,89 proc. na minusie.”

Poniższy wykres mówi sam za siebie.

Źródło : money.pl

Zapraszamy na kolejny gospodarczy przegląd tygodnia już w przyszły poniedziałek.

Wydanie drugie jest dostępne TUTAJ.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA
Zyskaj kompleksowy poradnik, jak zacząć zarabiać 10.000 na miesiąc
Psst. Przygotowałem 15-stronicowy podręcznik odnośnie tego, w jaki sposób uruchomić swój pierwszy POWAŻNY biznes online. Zarabianie konkretnych pieniędzy dla konkretnych osób.
Podaj swój email poniżej, a wyślę go do Ciebie całkowicie za darmo.
Będziesz również na bieżąco ze wszystkimi nowościami na stronie.